måndag 19. april – vecka 16
Scanpack-mässan blir inte av i år. Foto: Pressbild/Scanpack
Det blir ingen fysisk förpackningsmässa. Scanpack har landat i beslutet att skjuta fram mässan till slutet av nästa år. Datumen är redan satta.
Planen var in i det sista att genomföra Scanpack-mässan i Göteborg i år, trots coronapandemin. Nu kommer beskedet att mässan skjuts fram till oktober nästa år, meddelar arrangören på sin sajt:
”Vår förhoppning och ambition har hela tiden varit att kunna genomföra Scanpack 2021 i oktober, samtidigt som vi har stått redo att ompröva denna plan om situationen skulle kräva det”.
Scanpack skriver vidare att de under de senaste veckorna har fört en tät dialog med både utställare, besökare, branschorganisationer och partners och till slut landat i beslutet att flytta den fysiska mässan.
Nya datum för mässarrangemanget är redan spikat 4–7 oktober 2022.
Under fjolåret lade Ink n Art krutet på att säkra upp inför framtiden med en rejäl efterbehandlingslina. Nu bygger de vidare på trycksidan med en HP Indigo-press. Den uppdaterade maskinparken ska stå för leveranserna av förpackningar när de nu har sjösatt sin nya sajt.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 14. april, 2021
Quadient intar Packnorth med ett digitalt skärbord för produktion av förpackningar och etiketter i mindre serier och en automatisk förpackningsmaskin som skapar kartonger anpassade för dess innehåll. De visar också en modulbyggd sorteringslösning för att hantera paket och försändelser.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 6. april, 2021
Förpackningsmarknaden blir ett allt viktigare kundsegment i OKI:s strategi. På mässan Packnorth visar de förpackningstryck och etikettproduktion med möjlighet att skriva ut personaliserat och med vitt i små och medelstora serier.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 31. mars, 2021
Omställningen påbörjas kvartal två. Då går Coca-Cola i Sverige över till 100 procent återvunnen plastfilm på alla större flaskor i fyrpack.
– När vi nyttjar materialet effektivt bibehåller vi dess värde och minskar förpackningarnas klimatpåverkan, säger Cathrine Westerlind hos Coca-Cola European Partners Sverige.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 31. mars, 2021
Förpackningslösningar med fastsatta korkförslutningar, bland annat i växtbaserad bioplast, introduceras av Tetra Pak. Enligt företaget, som i samma veva även lanserar papperssugrör, ska nyheterna leda till minskad nedskräpning.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 30. mars, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige