måndag 19. april – vecka 16
Förra året slogs rekord i insamlingen av förpackningar. Foto: Pressbild
Svenskarna blir allt bättre på att lägga förpackningar i återvinningsbehållare. Insamlingen och återvinningen slog rekord under fjolåret. Ett material lämnar störst avtryck i statistiken.
Under fjolåret lämnade varje person i Sverige i genomsnitt in 64 kilo förpackningar och tidningar till återvinningen. 2019 var motsvarande siffra 62 kilo. Totalt visar Förpacknings- och tidningsinsamlingens statistik att mängden förpackningar som lämnades in till återvinning ökade med 8 procent mellan åren. Det gäller förpackningar av såväl glas, plast, metall och papper. Aldrig någonsin har insamlandet legat på så höga siffror:
– Förra året var ett rekordår för insamlingen av förpackningar. För att skapa ett mer cirkulärt samhälle måste vi se till att ta hand om de resurserna vi förbrukar och det är fantastiskt att se att engagemanget för återvinning fortsätter att öka, säger Veronica Foberg Gustafsson, kommunikationschef på FTI.
FTI pekar på två möjliga orsaker till att fler förpackningar än någonsin lämnas till återvinning. Dels ett ökat miljötänk, dels pandemins följder som fått fler att arbeta hemma samt att handla på nätet i större utsträckning.
– De förändringar som pandemin medför, som hemarbete, ökad näthandel och att allt fler lagar mer mat hemma har lett till en ökning av mängden förpackningar och det är fint att se att våra återvinningsvanor går hand i hand med våra nya beteenden i pandemin. Varje insamlad förpackning gör skillnad, säger Veronica Foberg Gustafsson, kommunikationschef på FTI.
Den största ökningen ses bland de pappersbaserade förpackningarna där återvinningen gått från 14,6 kilo per invånare till 16,9 kilo. På andra plats kommer plastförpackningar, från 7,9 till 8,7 kilo. Insamlingsstatistiken baseras på FTI:s drygt 5 000 återvinningsstationer i landet, eller via de två miljoner hushåll som återvinner direkt i fastigheten.
Under fjolåret lade Ink n Art krutet på att säkra upp inför framtiden med en rejäl efterbehandlingslina. Nu bygger de vidare på trycksidan med en HP Indigo-press. Den uppdaterade maskinparken ska stå för leveranserna av förpackningar när de nu har sjösatt sin nya sajt.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 14. april, 2021
Quadient intar Packnorth med ett digitalt skärbord för produktion av förpackningar och etiketter i mindre serier och en automatisk förpackningsmaskin som skapar kartonger anpassade för dess innehåll. De visar också en modulbyggd sorteringslösning för att hantera paket och försändelser.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 6. april, 2021
Förpackningsmarknaden blir ett allt viktigare kundsegment i OKI:s strategi. På mässan Packnorth visar de förpackningstryck och etikettproduktion med möjlighet att skriva ut personaliserat och med vitt i små och medelstora serier.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 31. mars, 2021
Omställningen påbörjas kvartal två. Då går Coca-Cola i Sverige över till 100 procent återvunnen plastfilm på alla större flaskor i fyrpack.
– När vi nyttjar materialet effektivt bibehåller vi dess värde och minskar förpackningarnas klimatpåverkan, säger Cathrine Westerlind hos Coca-Cola European Partners Sverige.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 31. mars, 2021
Förpackningslösningar med fastsatta korkförslutningar, bland annat i växtbaserad bioplast, introduceras av Tetra Pak. Enligt företaget, som i samma veva även lanserar papperssugrör, ska nyheterna leda till minskad nedskräpning.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 30. mars, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige