torsdag 4. mars – vecka 9
Norman Karsch…
Har du koll på nya reglerna för företag som säljer förpackade varor på den tyska marknaden, och inte minst via e-handel? Tysk-svenska handelskammaren bjuder in till ett webbinarium i ämnet.
De nationella lagstiftningarna kring producentansvar för förpackningar ändras regelbundet i många EU-länder. Från och med 2021 och 2022 gäller nya regler för företag som säljer förpackade varor på den tyska marknaden. För att bistå med information till svenska exportföretag om de nya reglerna håller Tysk-svenska Handelskammaren ett webbinarium.
…och Johan Uhlin arbetar på Tysk-Svenska Handelskammaren med rådgivning till svenska och tyska bolag verksamma inom EU.
Frågor som väntas få svar under seminariet är vilket producentansvar svenska företag har vid export till Tyskland, vilka krav e-handelsportaler ställer på sina företagskunder och olika regler för plastförpackningar. Andra saker som avhandlas är vilka som berörs av förbudet av plastkassar och vilka dryckesförpackningar som har pantplikt 2022.
Det kostnadsfria webbinariet hålls 16 mars. Handelskammarens experter inom miljörapportering, Norman Karsch och Johan Uhlin, går på drygt en timme igenom vilka nya regler som gäller och vad de innebär.
De återvunna polymerna som används i Tetra Paks kartongförpackningar har fått grönt ljus enligt Roundtable on sustainable biomaterials certifiering för avancerade produkter. Företaget blir först i livsmedels- och dryckesförpackningsindustrin att framställa plasten enligt riktlinjerna i certifieringen.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 23. februari, 2021
Matteknikföretaget Micvac har en patenterad metod för att tillaga och pastörisera mat direkt i förpackningen. Den kom till användning när en viss matvarujätte nyligen lanserade tre kylda färdigrätter i Sverige.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 18. februari, 2021
Har du koll på nya reglerna för företag som säljer förpackade varor på den tyska marknaden, och inte minst via e-handel? Tysk-svenska handelskammaren bjuder in till ett webbinarium i ämnet.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 18. februari, 2021
En ny rapport om plast, dess återvinning och vägen till miljövänlig utveckling har släppts.
– Rapporten ska ses som startskott för en ökad dialog kring plast och dess utmaningar och möjligheter, säger Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på livsmedelsjätten Orkla som står bakom rapporten.
Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 16. februari, 2021
Vattenbaserat bläck i ett pass på wellpapp och kartong. Konica Minolta släpper en inkjetmaskin i Europa. En instegsmodell för konverterare och varumärkesägare som vill skriva ut förpackningar i korta serier.
Publicerat av:Claes Nordström | claes.nordstrom@agi.se| 11. februari, 2021
AGI Publishing House AB | Altonagatan 5 | 211 38 Malmö | Sverige
För att förbättra din upplevelse, analysera trafik och ge dig personligt anpassade annonser använder vi cookies. Läs mer och anpassa dina inställningar eller godkänn för standardinställningar. Välkommen!